Biblioteka

Biblioteka

Galeria Kombėtare e Arteve vė nė shėrbim tė publikut Bibliotekėn e saj. Kjo bibliotekė qėndron e hapur nga dita e hene deri ditėn e enjte gjatė orarit 8:00 - 16:30, dhe ditėn e premte gjatė orarit 8:00 - 14:00. Biblioteka e Galerisė Kombėtare ėshtė ndėrtuar nė vitin 1999 si njė mundėsi me tepėr pėr informimin kulturor artistik tė publikut tė artit, nxėnėsve, studentėve, studiuesve etj. Ajo u ngrit me ndihmėn e shumė institucioneve dhe organizatave mbėshtetėse ndėrkombėtare dhe pėrmban rreth 4200 tituj librash, revistash, katalogėsh e videokasetash, rreth historisė dhe teorisė sė artit.

Lista e dhuruesve dhe mbėshtetėsve tė projektit tė ngritjes sė Bibliotekės sė Galerisė sė Arteve:

Fondacioni “SOROS” Tiranė
Shoq. “Miqtė e Artit” Amsterdam, Hollandė
Jacqualine Sheji, Jos Hemmerick
Instituti Italian i Kulturės, Tiranė
Fondacioni “Pro-Helvetia”, Zvicėr
Ambasada Kanadeze, Tiranė
Ambasada Franceze, Tiranė
Ambasada Gjermane, Tiranė
Ambasada Austriake, Tiranė
Ambasada Amerikane, Tiranė
Shoq. “Mediterranea”, Itali
Gaetano Grillo, Itali
Franco Fredddi, Itali
Banka e Mantovas, Itali
Dr. Ennio Grassi, Itali
“Kultur Kontakt”, Austri
Ortho Owen, Hollandė
Fondacioni “Princ Henrik”, Hollandė
Muzeu Kombėtar “Rigaud”, Rumani
Akademia e Dysseldorfit, Gjermani
Artur Dade, Gjermani
Ermir Karma, Itali etj.